Pitniki


We wrześniu 2013 roku Wodociągi Miasta Krakowa zainstalowały na terenie miasta dwa zewnętrzne pitniki. Jeden przed wejściem do Parku Jordana, a drugi na Rynku Głównym w pobliżu Ratusza. Mieszkańcy Krakowa i turyści bardzo chętnie z nich korzystają zwłaszcza w upalne, letnie dni. Trzeci został zamontowany w październiku 2018 roku w Parku Lotników Polskich.
 
Wejście do parku. Przed bramą pitnik.  Płyta Rynku w Krakowie. Dziewczyna w żółtym podkoszulku pije wodę z pitnika.

 
W maju 2017 roku rozpoczęliśmy realizację nowego projektu pn. „W Krakowie dobra woda prosto z kranu w Twojej szkole!”. Jego celem jest wyposażenie krakowskich szkół w urządzenia umożliwiające uczniom łatwy, higieniczny i bezpieczny dostęp do wody pitnej z sieci wodociągowej. Montaż pitników w szkołach ma spowodować, że dzieci będą chętniej sięgać po wodę, która jest zdecydowanie zdrowsza niż kolorowe napoje gazowane. Przyczyni się również do kształtowania świadomych postaw proekologicznych.

Inicjatywa prowadzona w szkołach wzbudziła duże zainteresowanie wśród innych instytucji. W ramach kampanii na przełomie 2017/2018 roku udostępniliśmy pitniki w instytucjach użytku publicznego („W Krakowie dobra woda prosto z kranu w Twoim urzędzie"). Urządzenia zostały zainstalowane w placówkach Urzędu Miasta Krakowa oraz w Urzędzie Marszałkowskim.
 
Korytarz szkolny. Na ścianie po lewej stronie zawieszony niebieski pitnik.  Wnętrze szkolnego budynku. Na ścianie pitnik. Po lewej roll up z grafiką kampanii, po prawej kubeczki na wodę i ulotki.

W marcu 2018 roku oddaliśmy pitniki do użytku pacjentów i personelu Szpitala Specjalistycznego im. J. Dietla przy ul. Focha i Skarbowej, inaugurując tym samym kolejny etap naszej kampanii:
„W Krakowie dobra woda prosto z kranu w Twoim szpitalu”