Światowy Dzień Wody 2019

Światowy Dzień Wody odbyły się po raz pierwszy w 1993 roku. Od tego czasu świętowany jest co roku, 22 marca. Każdorazowo Organizacja Narodów Zjednoczonych wyznacza jego temat - hasło przewodnie, które odzwierciedla jeden z ważnych problemów związanych z wodą. W tym roku brzmi ono „Leaving no one behaind”, czyli „Nie pozostawiając nikogo w tyle”.
 
Czy na co dzień zastanawiasz się skąd bierze się woda w Twoim kranie? Raczej nie. Po prostu odkręcasz kurek i leci…. Nie musisz martwić się o jej dostępność  i jakość. 
 
Z ogólnoświatowych danych wynika jednak, że możliwość korzystania z czystej i bezpiecznej wody to nadal ogromny przywilej. Ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej i nie ma zapewnionych odpowiednich warunków sanitarnych.
 
Dlaczego tak jest? Przecież dostęp do czystej wody jest podstawową potrzebą każdego człowieka i stanowi podstawę zdrowia publicznego. W głównej mierze, za ten stan , poza problemami związanymi z konfliktami zbrojnymi, migracjami, dyskryminacją, statusem społecznym i ekonomicznym, odpowiadają dwa podstawowe czynniki: degradacja środowiska i zmiany klimatyczne. Szansa na przywrócenie równowagi w gospodarowaniu światowymi zasobami wodnymi upatrywana jest w rozwiązaniach opartych na naturalnych mechanizmach funkcjonowania przyrody, ponownym zalesianiu przetrzebionych terenów, przywróceniu naturalnych połączeń rzek z obszarami zalewowymi i odbudowie terenów podmokłych. 
 
Wodociągi Miasta Krakowa każdego dnia podejmują starania, aby zapewnić mieszkańcom ciągły dostęp do najwyższej jakości wody. Z roku na rok, wraz z rozwojem miasta przybywają kolejne kilometry wodociągu. Prowadzone są także remonty i modernizacje istniejącej infrastruktury, by zapewnić mieszkańcom niezawodność dostaw. 99,5% mieszkańców Gminy Miejskiej Kraków posiada możliwość korzystania z miejskiej sieci wodociągowej, która rozłożona w linii prostej sięgnęłaby z Krakowa do Portugali do pięknie położonego, malowniczego miasteczka Magadouro.
 

 
Wodociągi Miasta Krakowa prowadzą działania edukacyjne i informacyjne. Uświadamiają mieszkańców na temat wysokiej jakości kranowianki, jej bezpieczeństwa, które gwarantuje ciągły monitoring, a także bogatego składu mineralnego. Kampania „W Krakowie dobra woda prosto z kranu” ma na celu zachęcenie krakowian do picia wody bezpośrednio z kranu, bez przegotowania. Chcąc zapewnić dostęp do wody kranowej nie tylko w domach, Wodociągi Miasta Krakowa w 2017 roku zainicjowały akcję „W Krakowie dobra woda prosto z kranu w Twojej szkole”. W jej wyniku zainstalowano w krakowskich szkołach 80 pitników. Do akcji przyłączyły się również niektóre urzędy i szpitale. W miejskiej przestrzeni funkcjonują 3 pitniki zewnętrzne.    
 

Dodano w dniu 13/03/2019