Zbiornik Dobczycki zachwyca bogactwem ptaków. Występuje tu aż 241 gatunków. Brak podobnych akwenów wodnych w promieniu wielu dziesiątków kilometrów powoduje, że ptaki, szczególnie wodno-błotne, wybierają ten obszar na miejsce lęgów oraz odpoczynku podczas wędrówek.
Różnorodność gatunkowa ptaków na Zbiorniku Dobczyckim zmienia się w ciągu roku. Szczególnie bogate w gatunki są miesiące, w których odbywa się ich migracja, tj. marzec – maj oraz lipiec – październik.
Czerwiec, podczas którego odbywają się lęgi, jest nieco uboższy. Na zbiorniku jest wówczas mało miejsc dogodnych do gniazdowania, ponieważ poziom wody w tym miesiącu jest stosunkowo wysoki.
Największe wahania liczebności gatunków występują w zimie. Podczas zlodzenia tafli jeziora, występuje niewiele ptaków wodno-błotnych, a nawet może ich nie być wcale.
Średnio najwięcej osobników możemy obserwować późną jesienią, kiedy to kaczki, mewy, perkozy i kormorany koncentrują się w duże stada. Notuje się wówczas skupienia ptaków powyżej 4000 osobników.
Po zamarznięciu całości zbiornika, z reguły w grudniu i styczniu, ptaki wodne przenoszą się poniżej zapory, gdzie występuje woda bieżąca przez całą zimę. Na zbiorniku i w jego sąsiedztwie występują wówczas prawie wyłącznie ptaki zimujące w zakrzaczeniach, zadrzewieniach oraz na polach uprawnych.