Woda nas kręci!

Jak było na II Festiwalu Wody? W sobotę 21 października w Zakładzie Uzdatniania Wody Bielany  zagościła wiedza, radość, emocje i dziecięca ciekawość odkrywania świata. Prawie 2 tys. krakowian  sprawdzało, czy woda może kręcić.

Pierwsi goście ciekawi wodnego świata pojawili się chwilę po godzinie 10. Z minuty na minutę robiło się coraz tłoczniej. Plastyczna pracownia Kropelki, zakręcony plac zabaw, stanowisko poszukiwania skarbów i tropienia mieszkańców rzek spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem. Śmiałkowie przystąpili też do Wielkiego Testu Kropelki – przemierzając rzeczkę, odpowiadali na pytania związane z wodą i tematyką wodociągową. Nie lada gratką okazało się wodne show i wodne laboratorium – każdy odliczał minuty do pokazu. Na prawdę było na co czekać! Można tu było obserwować wiele ciekawych eksperymentów związanych z wodą i jej właściwościami, a także dowiedzieć się, jak rośliny gospodarują wodą – jak ją pobierają i gromadzą oraz ile wody znajduje się w powietrzu.

Każdy uczestnik Festiwalu zaliczając kolejne stanowiska zdobywał pieczątki w Wodnym Paszporcie. A było o co walczyć! Na zdobywców wszystkich pieczątek czekał Certyfikat Wodnego Eksperta, drobne upominki, przepyszne gofry, „wodna” wata cukrowa i – przysłowiowa „wisienka” na torcie – zakręcone, pamiątkowe zdjęcie z festiwalu!

Zadania przygotowane dla dzieci podzielone były między 6 stanowisk. Wymagały pomysłowości, zręczności, fantazji i odrobiny talentu. W czasie II Festiwalu Wody, powstała niezwykła rzeka, w której zamieszkały ryby i inne stwory wykreowane i wykonane przez pomysłowe dzieciaki. Nagraliśmy też mnóstwo fantastycznych dźwięków w wodnym studiu nagrań – choć niektórzy trochę się stresowali, powstał bardzo oryginalny i niebanalny materiał! W konkursach rodzinnych mogli wykazać się rodzice – potrzebna była nie tylko wiedza, ale także zręczność i szybkość, jak np. podczas skręcania wodomierza na czas. Ta konkurencja wzbudziła wiele emocji! W tym trudnym, męskim fachu mistrzyniami okazały się.. mamy! Wszyscy uczestnicy II Festiwalu Wody swoje zadania wykonywali z pasją, a na ich twarzach malowały się piękne uśmiechy.

Krakowianie chętnie korzystali z możliwości rozmowy z naszymi fachowcami. Wiele osób przyniosło  do zbadania próbki wody z domowych kranów. Laborantki z Wodociągów Krakowskich odpowiadały na pytania o twardość wody, bezpieczeństwo picia wody z kranu, czy zasadność stosowania filtrów. Wszyscy chętnie gasili pragnienie „Dobrą wodą prosto z kranu” serwowaną  w wersji schłodzonej i gazowanej, a także w postaci pysznej lemoniady. W czasie wydarzenia można też było zwiedzić Zakład Uzdatniania Wody Bielany – poznać jego technologię i ponad stuletnią historię.

Sukcesem zakończyła się akcja „Błękitne tętno miasta – oddaj krew – uratuj życie”!  Osiemnaście osób przyłączyło się do naszej akcji i oddało krew. Dzięki temu, udało się zebrać  ponad 8 litrów tego cennego daru. Wielkie brawa dla wszystkich krwiodawców!

Bardzo dziękujemy uczestnikom wydarzenia za tak liczne przybycie i wspólnie spędzony czas. Mamy nadzieję, że spotkamy się również za rok, podczas III edycji Festiwalu Wody!


 

Dodano w dniu 23/10/2017