W Parku Lotników Polskich uruchamiamy fontannę

Już w najbliższą środę o godzinie 18.00 uruchomimy nową fontannę w Parku Lotników Polskich. Prace budowlane prowadziliśmy od maja. Powstała nie tylko zupełnie nowa fontanna, ale zmieniło się także jej otoczenie.
 
Na terenie parku, od strony Alei Jana Pawła II, od 28 maja trwały prace budowlane prowadzone przez Wodociągi Miasta Krakowa. W ten sposób dodaliśmy naszą przysłowiową cegiełkę do akcji rewitalizacji krakowskich parków.

Prace, dzięki  dobrej pogodzie postępowały terminowo i zakończyły się zgodnie z planem. W maju konstrukcja starej fontanna została rozebrana, wtedy też przygotowano wykop pod komorę maszynowni nowej. Następnie wykonano komorę maszynowni. W lipcu zostały zrobione zbrojenia niecki fontanny. Doprowadzone zostały wszystkie instalacje, również te pozwalające na sterowanie fontanną. Betonowanie niecki fontanny wykonano w sierpniu wraz z montażem urządzeń w komorze maszynowni. Położono wylewkę spadkową w niecce oraz ułożono łupek i kamień na fontannie.  Został też przeprowadzony próbny rozruch fontanny, który zakończył się sukcesem. Z początkiem października przeprowadzono nasadzenia wokół fontanny, pojawiła się trawa i rabaty kwiatowe. W Parku Lotników Polskich zamontowaliśmy również pitnik, dzięki któremu krakowianie będą mogli sięgać po dobrą wodą prosto z kranu w czasie spacerów.

Projekt fontanny został przygotowany przez firmę Gajda Architektura Krajobrazu na podstawie koncepcji architekta Charlie Husseya z biura Sutherland Hussey Harris.

Kompozycja fontanny wpisuje się w układ całego placu. Utwardzona nawierzchnia płynnie przechodzi w powierzchnie zielone trawników i rabat. Płyty kamienne z których wykonana jest fontanna nadają efekt płaszczyzn, pomiędzy którymi przelewa się woda, całość tworzy kompozycję kaskad. Strumyki wody fontanny będą  unosiły się naprzemiennie od 1,5 m do 3 m,  dzięki temu skutecznie zostanie przesłonięty widok na ruchliwą al. Jana Pawła II, zapewniając spokój wypoczywającym w parku.

Rewitalizacja całego Parku Lotników Polskich, ze względu na szeroki zakres całości prac, potrwa do 2019 roku.
 

Dodano w dniu 16/10/2018