Nowi podopieczni Wodociągów Miasta Krakowa

Fontanna na Plantach przy ulicy Basztowej ma nowych lokatorów. W obszernej sadzawce pojawiły się, a w zasadzie zostały wpuszczone przez pracowników Wodociągów Miasta Krakowa, ryby.

200 karasi pospolitych to rodzimy gatunek, który jak się okazało jest wypierany z polskich stawów i jezior przez sprowadzone z dalekiego wschodu ryby karpiowate. Ichtiolodzy z Uniwersytetu Rolniczego, pragnąc chronić populacje karasia pospolitego z entuzjazmem przystąpili do projektu zarybienia fontanny, tym bardziej, że jej obszerna sadzawka doskonale imituje warunki naturalne w jakich żyją karasie. Wielkie znaczenie ma też fakt, że ryby świetnie się czują w znakomitej jakości wodzie dostarczanej przez Wodociągi Miasta Krakowa.

Fontanna przy ulicy Basztowej, podobnie jak wszystkie miejskie wodotryski jest codziennie czyszczona. Codziennie też sprawdzana jest poprawność funkcjonowania dysz i pomp wyrzucających wodę w powietrze. Teraz pracownicy Wodociągów Miasta Krakowa dodatkowo będą karmić karasie. Aby rybom żyło się dobrze, w niecce fontanny staną donice z roślinami wodnymi, mającymi zapewnić nowym lokatorom bezpieczne kryjówki.

Dodano w dniu 08/05/2019