NA DZIEŃ DOBRY – KRANOWIANKA!

Udowodnionym faktem jest to, że nie ma na świecie organizmów, które mogłyby funkcjonować bez choćby odrobiny wody. I tak, nasza krew składa się w 83 % z wody, a mózg w 75 %. Ponadto w naszych organizmach woda pełni wiele ważnych funkcji. Ma ogromny wpływ na utrzymanie temperatury ciała na stałym, optymalnym dla jego funkcjonowania poziomie. Woda wspomaga proces oczyszczania organizmu ze szkodliwych substancji oraz zapewnia właściwą pracę jelit.

Niestety, ciało człowieka nie ma zdolności do magazynowania wody. Oznacza to, że jej straty należy na bieżąco uzupełniać. Wodę tracimy z organizmu w związku z różnymi procesami (oddychania, trawienia), działaniami (wysiłek fizyczny), a także warunkami atmosferycznymi (upalny dzień).

ILE TRACIMY WODY?
  • Utrata 1 % wody w organizmie ujawnia się odczuwaniem pragnienia
  • Tracąc 10 % wody organizm znajduje się w niebezpieczeństwie, natomiast spadek zawartości wody o 20 % może skutkować śmiercią
  • Woda po wypiciu pozostaje w żołądku przez 5 minut. Całkowitej wymiany wody organizm dokonuje średnio co 1,5 miesiąca
  • Każdego dnia z wydychanym powietrzem tracimy od 400 do 500 ml wody, a w trakcie upałów nawet więcej
  • Średnio człowiek traci około 1,5 litra wody przez oddawanie moczu
Od właściwego nawodnienia organizmu zależy nasze samopoczucie, stan skóry a także poziom energii. Większość osób pije wodę często już za późno, tzn. po pojawieniu się uczucia suchość w ustach i odczucia wyraźnej potrzeby przyjęcia płynów. Taki stan jest już oznaką niedoboru wody. Naszym celem powinno więc być niedopuszczenie do wystąpienia uczucia pragnienia. Zalecane jest by osoby dorosłe wypijały dziennie min. 1,5 litra wody. Ilość ta jest jednak niewystarczająca przy wysiłku lub np. w upalny dzień. Warto wówczas wypijać więcej wody, małymi łykami, co kilka minut.

Zachęcamy codziennie do picia wody prosto z kranu. Kranowianka jest bezpieczna, zawiera wiele minerałów a jakością przewyższa niektóre wody mineralne, butelkowane. Poza tym jest cały czas dostępna na wyciągnięcie ręki – prosto z kranu.

Dodano w dniu 01/02/2016