Ekologia? To proste! Przekonaj się sam! - Wielka Lekcja Ekologii

Co sprawia, że w Krakowie można pić wodę prosto z kranu? Jak mądrze segregować odpady i co dzieje się ze śmieciami, których pozbywamy się z naszych domów? Jak wyglądają nowoczesne, ekologiczne autobusy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie na Wielkiej Lekcji Ekologii w TAURON Arenie Kraków już w najbliższy poniedziałek 8 pażdziernika od 9:30 do 17:00.

Wydarzenie kierowane jest przede wszystkim do grup zorganizowanych uczniów szkół podstawowych, ale także do rodziców z dziećmi w tym przedziale wiekowym oraz osób dorosłych. Organizatorom, wśród których są również Wodociągi Miasta Krakowa zależy na pokazaniu proekologicznych działań, podejmowanych przez spółki miejskie. Pomysł na przygotowanie niezwykłej „lekcji” zrodził się gdyż nauka przez zabawę i doświadcznie to najlepszy sposób  zdobywania trwałej i wartościowej wiedzy. 

Podczas Wielkiej Lekcji Ekologii na TAURON Arenie Kraków będzie się naprawdę wiele działo! Spółki miejskie przygotowały masę atrakcji! Będzie można zobaczyć m.in. ekologiczny park maszyn, czyli pojazdy i urządzenia wykorzystywane przez miejskie spółki w codziennej pracy (m.in. zamiatarki, polewaczki, śmieciarki, koparkę, beczkowóz), a także elektryczny i zabytkowy autobus z taboru krakowskiego MPK oraz ekologiczne samochody wykorzystywane przez Straż Miejską i Policję.
 

W programie znajdą się warsztaty i gry dotyczące segregacji śmieci, tego co robić, aby nie zanieczyszczać wody oraz dlaczego warto zastąpić węgiel ciepłem sieciowym? W arenie stanie mobilne laboratorium, w którym będzie można dowiedzieć się czym jest niska emisja i jakie są sposoby jej ograniczenia?

Dla dorosłych gości wydarzenia na TAURON Arenie Kraków przewidziano liczne prelekcje i dyskusje prowadzone przez specjalistów m.in. z Politechniki Krakowskiej, Urzędu Miasta Krakowa, Ogrodu Botanicznego UJ i Zarządu Zieleni Miejskiej, dotyczących tego jak dbać o zieleń oraz jakie działania są prowadzone w Krakowie w kierunku poprawy jakości powietrza. Uczestnicy  dowiedzą się też na czym polega idea farm wertykalnych, jak hodować mikrozioła i jakie rośliny pochłaniają smog. Na stoisku przygotowanym przez ARM S.A. będą rozdawane od godziny 12.00 rośliny antysmogowe.

Organizatorzy przewidzieli również zwiedzanie TAURON Areny Kraków, Ekospalarni Kraków przy ul. Giedroycia oraz Lamusowni przy ul. Nowohuckiej – dojazd z areny zapewni MPK. Wstęp wolny! Na warsztaty i  zwiedzanie  są prowadzone wcześniejsze zapisy online.

Organizatorami Wielkiej Lekcji Ekologii są: Gmina Miejska Kraków oraz miejskie spółki komunale – Agencja Rozwoju Miasta S.A. zarządzająca TAURON Areną Kraków, Krakowski Holding Komunalny S.A., Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A., Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A., Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A., Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o., Wydział Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa i Wydział do Spraw Jakości Powietrza Urzędu Miasta Krakowa.

Partnerami wydarzenia są: Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki, TAURON Polska Energia S.A., Zarząd Zieleni Miejskiej, Straż Miejska Miasta Krakowa, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, Inspekcja Transportu Drogowego, Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego, Pasieka Kraków, Urbanika Farms, Extend Vision – nowoczesne technologie wirtualnej rzeczywistości, Mydlarnia u Franciszka, firmy Nomak i Gladio.
Patroni medialni: portal www.krakow.pl, dwutygodnik miejski Kraków.pl, telewizja.krakow.pl, MiastoDzieci.pl.

Dodatkowe informacje o wydarzeniu są dostępne na stronie: www.tauronarenakrakow.pl oraz www.facebook.com/TAURONArenaKrakow.
 
Szczególowy Harmonogram Atrakcji - dostępny tutaj

Dodano w dniu 05/10/2018