Dzień Otwarty Zakładu Uzdatniania Wody Rudawa i Centralnego Laboratorium MPWiK S.A.

7 września zaprosiliśmy Państwa na dzień otwarty w Wodociągach Krakowskich. Dla zwiedzających udostępniliśmy Zakład Uzdatniania Wody Rudawa i Centralne Laboratorium.

Dzień otwarty zorganizowaliśmy, aby uczcić obchody Światowego Dnia Monitoringu Wody. Podejmowane z tej okazji działania mają na celu przedstawienie i uświadomienie społeczeństwu, jak ważna jest jakość i czystość wody w otaczającym nas środowisku, a także określenie stopnia ewentualnych zagrożeń.

Proces monitoringu wody w Wodociągach Krakowskich przebiega w sposób ciągły i całościowy – począwszy od monitoringu stref sanitarnych rzek będących źródłami wody pitnej, przez stacje osłonowe zabezpieczające ujęcia wody  przed incydentalnymi zanieczyszczeniami, kontrolę ciągów technologicznych zakładów uzdatniania,  badanie wody magazynowanej w zbiornikach wyrównawczo-zapasowych,  aż po badania wody pitnej dostarczanej do sieci wodociągowej miasta oraz wody z końcówek tej sieci u odbiorców. Wszyscy zainteresowani mogli w ubiegłą sobotę zobaczyć fragmenty tego procesu.

Zwiedzając Zakład Uzdatniania Wody Rudawa można było przekonać się jak skomplikowanym procedurom poddawana jest woda surowa zanim trafi do odbiorców jako całkowicie bezpieczny, czysty produkt. Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy w pracowni chemicznej i pracowni biologicznej Centralnego Laboratorium, obrazujące metody identyfikacji zagrożeń.
Podczas wycieczki goście mogli skosztować dobrej wody prosto z kranu i przekonać się na własnej skórze, że wdrożone procedury dotyczące jej jakości działają na najwyższym poziomie.

Dodano w dniu 30/09/2016