Wodociągi Krakowskie i Światowy Dzień Wody 2015r.27 Marzec 2015r.

Z okazji Światowego Dnia Wody Wodociągi Krakowskie zaprosiły zainteresowane i wcześniej umówione szkoły podstawowe do odwiedzenia naszego Centralnego Laboratorium i przekonania się w jaki sposób służby laboratoryjne dbają o to, żeby woda dostarczana mieszkańcom była bezpieczna. Jak się okazało to Akredytowane Laboratorium, w którym na co dzień badana jest woda, jest świetnym miejscem do nauki i zabawy dla dzieci. Pracownicy Laboratorium opowiedzieli najmłodszym zarówno o badaniu wody pod kątem biologicznym jak i fizyko-chemicznym, dzieciaki mogły samodzielnie wykonać posiew wgłębny, policzyć bakterie, w pracowni fizyko-chemicznej poznały właściwości związków chemicznych, dowiedziały się jakimi metodami można oznaczać ich zawartość w wodzie oraz zapoznały się ze sprzętem laboratoryjnym. Tradycyjnie najwięcej śmiechu wywołało wdychanie helu, ogromne emocje towarzyszyły dzieciom przy paleniu nitrocelulozy czyli ‘’magicznej waty’’.

W ramach Światowych Dni Wody MPWiK zorganizowało również dla szkół zwiedzanie Zakładu Uzdatniania Wody Rudawa, w trakcie którego dzieci mogły  zapoznać się z procesem technologicznym uzdatniania wody, który gwarantuje wysoką jakość naszego produktu. Spacer po Zakładzie rozpoczął się od omówienia przez oprowadzającego schematu techniczno-informacyjnego ZUW Rudawa, następnym punktem była Dyspozytornia gdzie można zobaczyć jak wygląda i jak kontroluje się proces uzdatniania wody przy pomocy systemów informacyjnych, nasi najmłodsi mogli również zobaczyć studnie wody surowej, część zakładu w której odbywa się koagulacja, galeria podfiltrowa, filtry piaskowe i węglowe, pompownia wody czystej, chlorownia, odmulniki oraz prasa do osadów.

Na zakończenie zwiedzania uczestnicy otrzymali od MPWiK S.A. drobne upominki.

Kolejny raz Wodociągi wzięły udział w organizowanym przez Sekcję Hydrologii AGH,  III seminarium naukowo-technicznym  ‘’Jedna woda-wiele problemów’’, w czasie którego referat wygłosił kierownik Centralnego Laboratorium MPWiK Pan Tadeusz Bochnia. Wykładom towarzyszyły interdyscyplinarne targi podczas których na stoiskach  zaprezentowały się m.in. Wodociągi Krakowskie, które promowały kampanię ,,Dobra woda prosto z kranu’’.