„Jedna woda- wiele problemów”- seminarium naukowe na AGH24 Marzec 2014r.

Już po raz 22 obchodziliśmy ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ  Światowy Dzień Wody. Hasłem tegorocznego dnia  była Woda i Energia, a celem podniesienie świadomości na temat związku i wzajemnych zależności tych dwóch żywiołów.

Zainteresowani   tematem gospodarki wodnej, niezawodności krakowskiego systemu zaopatrzenia w wodę, dostępności wody pitnej na świecie mogli zgłębić swoją wiedzę na II seminarium naukowym  „Jedna woda-wiele problemów”, którego głównym sponsorem były Krakowskie Wodociągi, a organizatorem Sekcja Hydrogeologii AGH.

Zebranych w imieniu organizatorów przywitała Prorektor ds. Studenckich profesor Anna Siwik. W trakcie sesji, którą rozpoczął dr Tadeusz Żaba- Dyrektor ds. Produkcji w Krakowskich Wodociągach,  można było zapoznać się z innowacyjnym projektem realizowanym w przedsiębiorstwie. Turbina zainstalowana na rurociągu przesyłowym z ZUW Raba  generuje  około 200 MWh energii elektrycznej, co daje odzysk niemal 20% energii zużytej na transport wody z tego zakładu.

Przedmiot i zakres działalności  Małopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych przybliżył zebranym Wicemarszałek Województwa Małopolskiego- Wojciech Kozak.

Wystąpienia na temat planowania w gospodarce wodnej, zielonej infrastruktury i jej wpływu na bilans wodny w mieście, a także koncepcji zrównoważonej gospodarki wodnej zaprezentowali przedstawiciele Fundacji Sendzimira i Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej.

Wykładom towarzyszyły interdyscyplinarne targi podczas których na stoiskach zaprezentowały się  m.in. Uzdrowisko Kraków Swoszowice, Termy Solec-Zdrój, Park Wodny w Krakowie, RZGW, Polska Akcja Humanitarna. Wielu odwiedzających miało również stoisko Wodociągów Krakowskich, na którym  promowano kampanię  „Dobra woda prosto z kranu”.  Wyjątkowych odwiedzających miały zorganizowane przez studentów Sekcji Hydrogeologii SKNG  warsztaty pn „Tajemnice wody”. Zgłoszone wcześniej szkoły miały szansę poznać różne zaskakujące właściwości wody i fakty z nią związane.

(KM)

 

„Jedna woda- wiele problemów”- seminarium naukowe na AGH.

 

 

 

IMG_2456